Photoshop CS5 gözlerinizi ovalayıp yeniden ekrana bakmanıza sebep olan özelliği content-aware’den bahsetmek istiyorum şimdide nedir ve nasıl kullanılır?
          Elimizde çok güzel bir manzara fotoğrafı var ama hiç istemediğiniz birşey görüntüyü tamamiyle bozuyor ya da arkadaşlarınızla olan bir fotoğraftan birini çıkartmak istiyorsunuz (bu kimi durumlarda kendiniz de olabilirsiniz:) ) o zaman content-aware bizi bu dertten kurtarmaya yetiyor. Nasıl mı kullanılıyor işte bu oldukça basit! Düzenlemek istediğimiz fotoğrafı Photoshop CS5 programımızda açıyoruz ve silmek istediğimiz alanı gayet kabaca tamamını alacak şekilde seçiyoruz, ardından delete tuşuna basıyoruz. 2 numaralı resimde görüldüğü gibi menülerimizi ayarlayıp ok tuşuna basıyoruz. Hayretle Photoshop’un neler yaptığını artık görebiliriz.

 

          Hepimiz görmüşüzdür, şehir tanıtımlarında, eni sabit ama boyu oldukça uzun şehrin 360 derecelik fotoğrafını. İşte ben de şimdi elimizdeki normal fotoğrafları Photoshop CS5 sayesinde panoramik tek fotoğraf haline nasıl getiririz ondan bahsedeceğim.
          Panoramik yapmak istediğimiz fotoğrafın özelliklerini kısaca anlatayım.. Mesela iki adet manzara fotoğrafını birleştireceğiz. Öncelikli hedefimiz bu iki fotoğrafın hemen hemen aynı noktadan çekilmiş farklı açılarla ve ikisinin de beraber sahip olduğu ortak bir alan olması gerekmektedir. Kısacası birinci fotoğrafımızı çektikten sonra biraz dönüp ikinciyi çekmiş olacağız. Şimdi gelelim bu iki fotoğrafı nasıl birleştireceğimize, bu işlem de oldukça basit.

Photoshop CS5 programını açtık
File – Automate – Photomerge… Seçtik
Soldaki Layout menüsünden istediğimizi seçtik (duruma göre)
Browse… diyip fotoğraflarımızı seçtik
Ve OK dedik.
İşte bu kadar! Gerisini Photoshop CS5 halledecek.

© 2012 Toprak Erzurumluoğlu Suffusion theme by Sayontan Sinha